Jak urządzić pralnię w domu
wrz 09, 2021Pralnia w domu – jak ją mądrze wyposażyć
Domowa pralnia pełni przede wszystkim funkcję użytkową. Prawidłowo dopasowane wyposażenie gwarantuje wygodę podczas prac domowych. Powinny się tu znaleźć kosze do segregacji zabrudzonych ubrań, schowki na akcesoria i środki chemiczne, a także deska do prasowania. Do wyboru są szafy wiszące, regały wolnostojące, półki wiszące, a także meble nad pralkę. Nowoczesne szafki łazienkowe są dostępne w różnych rozmiarach oraz kolorach.
Przed zakupem wyposażenia trzeba zadbać o dostęp do prądu oraz wody. Prawidłowo wykonana instalacja ułatwi podłączenie sprzętu AGD: pralki, suszarki elektrycznej, żelazka, a także urządzeń sanitarnych. Przy dużym metrażu można zdecydować się na zakup rozłożystej suszarki stojącej. Z kolei w mniejszym wnętrzu lepiej sprawdzą się sznury oraz modele drabinkowe.
Deskę do prasowania można zawiesić na ścianie lub postawić we wnęce. Doskonale sprawdzą się też wieszaki na ubrania, które ułatwią prasowanie za pomocą parownicy. Przydadzą się również do powieszenia ubrań. Dobrze zorganizowany wystrój sprawi, że domowe obowiązki staną się przyjemniejsze.
Pralnia w domu dopasowana do indywidualnych potrzeb
W pralni powinniśmy postawić na minimalizm. Pamiętajmy, że nadmiar elementów przytłacza przestrzeń. Na pierwszy rzut oka wydaje się zagracona. Przebywanie w takim pomieszczeniu przez długi czas staje się męczące.
Projektanci zalecają, by na pralnię przeznaczyć minimum 3 m2. Można ją oddzielić kotarą lub drzwiami przesuwnymi. W tej sytuacji warto jak najlepiej zagospodarować wolną przestrzeń i zabudować całą ścianę. Suszarkę można zamontować do sufitu albo do ściany. Dobrze sprawdzi się też pralko-suszarka. Do wyboru modele otwierane z przodu lub od góry.
Pralnie to pomieszczenia bardzo narażone na wilgoć, dlatego trzeba w nich zadbać o odpowiednią cyrkulację powietrza. Warto zamontować dodatkowe wywietrzniki. Kolejnym dobrym pomysłem jest wykafelkowanie posadzki. Ceramiczne płytki są łatwe w utrzymaniu czystości. Można z nich szybko usunąć plamy. Chronią również podłogę przed przemoczeniem podczas awarii sprzętu AGD.
Jak wybrać miejsce na domową pralnię
Jeśli to możliwe, warto wybrać przestrzeń, w której znajduje się okno. W ten sposób łatwiej zapobiega się wilgoci oraz rozwojowi pleśni. Świeże powietrze nadaje praniu przyjemny zapach. W ten sposób nasze ubrania szybciej schną.
Wietrzenie poprawia również nastrój. Prasowanie i pranie zajmują sporo czasu. Przebywanie w pralni pozbawionej dostępu do tlenu negatywnie wpływa na nasze samopoczucie. Zniechęca do wykonywania domowych obowiązków, obniżając naszą wydajność.
Wybierając pomieszczenie na pralnię domową, musimy wziąć pod uwagę natężenie hałasu. Wirowanie jest naprawdę głośne. Może utrudniać wypoczynek i zakłócać sen. Z tego powodu warto zdecydować się na miejsce oddalone od sypialni czy pokoju małego dziecka. Powinny o tym pamiętać szczególnie zwolennicy taryfy nocnej.
Pralnia domowa w łazience
Wielu z nas urządza pralnię domową w łazience. Jest to praktyczne rozwiązanie ze względu na dostęp do mediów. Na dodatek w wielu łazienkach znajduje się okno oraz duża umywalka, w której można zaprać bieliznę. Dzięki temu oszczędzamy sporo czasu. Nie musimy nigdzie przenosić brudnej odzieży.
Właściciele mniejszych łazienek muszą się wykazać sporą dozą kreatywności. Za drzwiami przesuwnymi lub kotarą można ustawić pralko-suszarkę oraz deskę do prasowania. Kilka półek zawieszonych na ścianie wystarczy, by przechować płyn do płukania czy proszek. W ten sposób łazienka stanie się bardziej funkcjonalna oraz komfortowa. Wszystkie niezbędne środki znajdą się pod ręką.
Jakie dekoracje wybrać do pralni domowej
Cechą charakterystyczną pralni domowej niewielka ilość ozdób. Pojedyncze elementy dekoracyjne nadadzą styl wnętrzu. Niewielkie przedmioty możemy umieścić w miejscach, z których będziemy rzadko korzystać. Świetnie sprawdzą się tu świece zapachowe lub dyfuzor z orzeźwiającym aromatem. Możemy też zdecydować się na fototapetę, kolorowy obraz czy wazon w kontrastowym odcieniu. Ciekawym pomysłem może okazać się również zakup miękkiego dywanu.
Podsumowanie: Jak urządzić pralnię w domu
Urządzanie pralni w domu może okazać się ciekawą przygodą. Przed przystąpieniem do prac warto sprecyzować swoje potrzeby oraz wymierzyć wnętrze. Ważne, by zadbać o odprowadzenie wilgoci oraz funkcjonalne podłączenie mediów. W ten sposób zakup sprzętu, mebli czy akcesoriów stanie się prostszy. Znalezienie odpowiedniego wyposażenia zajmie nam mniej czasu, a satysfakcja z samodzielnie zaprojektowanej aranżacji wzrośnie. Na końcu dopasujmy dekoracje. Przy dużym metrażu prawdziwym strzałem w dziesiątkę okaże się wygodne siedzisko, na którym będzie można odpocząć. Dzięki niemu można spędzić czas we dwoje podczas wykonywania domowych obowiązków.